بررسی عملکرد چیلر و اجزای مختلف آن

یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات تهویه مطبوع، چیلر نام دارد. این دستگاه آب را با دمایی معین گرفته و با استفاده از سیستم گردشی خود، دمای آن را کاهش می‌دهد. محصولات هوا تراز سپاهان در این بخش شامل دو نوع هوا خنک و آب خنک می‌شوند که در ادامه این مقاله، به بررسی کامل آنها می‌پردازیم. اگر قصد افزایش اطلاعات خود در این زمینه را دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

چیلر چیست و چه عملکردی دارد؟

چیلر را می‌توان مهم‌ترین وسیله تهویه مطبوع نام برد. این سیستم با استفاده از یک سیکل ترمودینامیکی، باعث دفع‌شدن گرما از ماده سیال می‌شود و سپس با استفاده از یک سیستم گردشی، آن را جهت خنک‌سازی مورداستفاده قرار می‌دهد. به عبارتی دیگر انتقال گرمای سیال به محیطی دیگر توسط این دستگاه، مانند پمپ انرژی عمل می‌کند و آب سرد را به عنوان خروجی تحویل می‌دهد.

استفاده از این دستگاه در انواع ساختمان‌ها و کارگاه‌های صنعتی دیده می‌شود. به‌عنوان‌مثال از آب سرد خروجی آن، در بسیاری از بخش‌های صنعتی مانند کارخانه‌های تولید ماشین‌آلات، برای خنک‌کردن دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

بررسی عملکرد چیلر و اجزای مختلف آن

بررسی اجزای مختلف چیلر

همان‌طور که گفته شد، عملکرد این دستگاه تهویه، بر اساس سیکل یک ترمودینامیکی است که به آن سیکل تبرید گفته می‌شود. برای گرفتن گرما از سیال مدنظر، چهار مرحله در این سیکل انجام می‌شود که هرکدام توسط اجزا و قطعات خاصی صورت می‌گیرد. به طور کلی عملکرد این چهار مرحله توسط چهار بخش مجزا انجام می‌شود که این قطعات شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور می‌شوند. در ادامه به معرفی این قطعات می‌پردازیم.

کمپرسور

یکی از قطعات اصلی چیلر، کمپرسور نام دارد. انواع مختلف این دستگاه شامل کمپرسور پیستونی، کمپرسور حلزونی، کمپرسور مارپیچی و کمپرسور سانتریفیوژ می‌شوند. این دسته‌بندی بر اساس نوع عملکرد این دستگاه ایجاد شده است؛ به‌عنوان‌مثال در کمپرسور پیستونی، مبرد گازی با حرکات رفت و برگشتی متراکم می‌شود درحالی‌که در نوع اسکرال یا حلزونی، فشرده‌شدن مبرد با چرخش حلزونی صورت می‌گیرد.

کندانسور

بخش دیگر این دستگاه تهویه مطبوع، کندانسور نام دارد. در این بخش، مبرد خنک کاری شده و با گرفتن دما از آن، از گاز به مایع تغییر حالت می‌دهد. این قطعه بر اساس عملکرد به دودسته کندانسور آب خنک و کندانسور هوا خنک تقسیم‌بندی می‌شود. در صورتی که انتقال گرما از مبرد به آب صورت گیرد، نوع آب خنک و اگر این انتقال گرما از مبرد به هوا باشد، به آن کندانسور هوا خنک گفته می‌شود.

بررسی کندانسور چیلر تراکمی

شیر انبساط و اواپراتور

دو قطعه دیگر دستگاه چیلر، شامل اواپراتور و شیر انبساط می‌شود. شیر انبساط که در دو نوع ترموستات و الکترونیکی تولید می‌شود، باعث کاهش فشار مایع مبرد از کندانسور می‌شود. اواپراتور نیز قطعه مهم دیگر این دستگاه است که در آن گرمای آب به مبرد داده شده و برای ادامه فرایند به کمپرسور فرستاده می‌شود.

اواپراتور و اجزای مختلف آن

جمع بندی

یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات در تهویه مطبوع، چیلر نام دارد. این دستگاه کاربردهای مختلفی در بخش‌های صنعتی و خانگی دارد و در بسیاری از ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی انواع این دستگاه که توسط شرکت هواتراز سپاهان تولید می‌شود، بر اساس نوع کندانسور، دارای دو نوع هوا خنک و آب خنک می‌شود که هرکدام کاربرد و عملکردی جداگانه دارند. در صورتی که قصد دریافت مشاوره بیشتر در این زمینه را دارید، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان شرکت هوا تراز سپاهان در ارتباط باشید.

هواتراز

معایب اکونوپک

معایب اکونوپک تهویه مطبوع از جمله عناصر حیاتی در ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها، دفاتر، کارخانجات و مراکز تجاری است. هواسازهای اکونوپک به عنوان یکی

اطلاعات بیشتر »
هواتراز

خرید اکونوپک

خرید اکونوپک تهویه مطبوع به عنوان یکی از عناصر اساسی در اماکن مختلف از منازل شخصی تا محیط‌های کاری و تجاری تأثیر به‌سزایی در کیفیت زندگی

اطلاعات بیشتر »
هواتراز

هواساز اکونوپک

هواساز اکونوپک در دنیای امروز، تهویه مطبوع یکی از نیازهای حیاتی در مکان‌هایی که ما زندگی می‌کنیم و کار می‌کنیم است. ایجاد شرایط بهداشتی، راحتی و

اطلاعات بیشتر »