هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک (Hygienic Air Handling Unit) یا هواساز بهداشتی، یک دستگاه تهویه مطبوع بهداشتی است که از نظر ساختاری بسیار شبیه به هواساز معمولی می باشد.تفاوتی که بین هواساز معمولی با نوع هایژنیک وجود دارد این است که هواساز هایژنیک می تواند تا 99.99 درصد هوای ورودی به محیط از نوع آلودگی پاکسازی کند.این کار با فیلتراسیون مخصوص و درز بندی پیشرفته تر از هوا ساز معمولی انجام می شود.
معنی لغوی هایژنیک بهداشتی ترجمه می شود.این دستگاه در مراکز حساس بهداشتی بسیار کاربرد دارد.

 

هواساز هایژنیک

کاربرد هواساز هایژنیک:

هواساز بهداشتی کاربرد گسترده ای در مراکز بهداشتی و یکی از مهمترین ارکان سیستم های تهویه مطبوع در مراکز حساس می باشد.به طور کلی کاربرد هواساز هایژنیک در مکان هایی است که در آن انتقال آلاینده هایی مانند ذرات معلق ، مواد بیماری زا ، مواد آلرژی زا،میکروب ها ، میکرو ارگانیسم ها و … از طریق هوا نباید انتقال یابد.مثل:

  • کاربرد گسترده در بیمارستانها
  • کاربردی در آزمایشگاه ها
  • شرکتهای داروسازی
  • اتاق تمیز
  • دیتا سنترها
  • صنایع غذایی
  • صنایع الکترونیکی و نیمه هادی ها
  • صنایع هوا فضا
  • استفاده از هواساز هایژنیک گلخانه ای در برخی از کاربردهای کشاورزی

 

عملکرد این دستگاه:

هواساز هایژنیک سه قسمت اصلی دارد:
فیلتر باکس
کویل سکشن
فن باکس
در ادامه مطلب اجزای کلی دستگاه را بررسی خواهیم کرد.
عملکرد کلی این دستگاه به زبان ساده این گونه است که هوای تازه بیرون از طریق فن هواساز وارد دستگاه شده یا به اصطلاح مکیده میشود.این هوا از روی فیلترهای مختلف عبور می کند و هوای تمیز خروجی ان است.هوای تمیز بسته به نیاز و شرابط با گذر از سطح کویل سرمایشی یا گرمایشی خارج می شود.به طور کلی این دستگاه ساختار بسیار مشابهی با هواساز معمولی دارد فقط با این تفاوت که بستر فیلتراسیون متعددی دارا می باشد و درز بندی پیشرفته تری را دارد.
ساختار کلی دستگاه به گونه ای است که به یک چیلر تراکمی و یک بویلر متصل است، خب مشخص است که چیلر آب را سرد و بویلر دستگاهی است که آب را گرم می کند و این آب با توجه به نیاز مکان مورد نظر در کویل های مسی هواساز، دمای هوا کاهش یا افزایش می بابد.نکته حائز اهمیت این است که سطوح داخلی هوا ساز بهداشتی به دلیل حساس بودن در برابر عدم تجمع آلودگی روی سطوح ، استیل می باشند که از این مساله جلوگیری کند.
هواساز هایژنیک

اجزای تشکیل دهنده هواساز بهداشتی:

فریم یا استراکچر

جنس فریم دستگاه هواساز هایژنیک ، پروفیل آلومینیوم اکسترود شده می باشد.همانگونه که هواسازهای معمولی هم از همین جنس می باشند.فریم دستگاه از جنس پروفیل آلومینیوم اکسترود شده به اندازه قطری که امکان عایق کردن ما بین دوجداره داخلی و خارجی تا ضخامت 2 اینچ را دارا باشد، به همراه اتصالات از جنس آلومینیوم دایکات یا پلی امید می باشد.
در این پروفیل های آلومینیومی قسمت داخلی دارای انحنای محدب است.دلیل ساخت پروفیل ها به این شکل جلوگیری از تجمع، رسوب و انباشته شدن گرد و غبار در کنج های داخلی هواساز هایژنیک می باشد.
کیفیت و جنس فریم هواساز هایژنیک بسیار حائز اهمیت است بدین دلیل که نباید در اثر تغییرات دمایی و رطوبت تغییر طول دهد. تغییر در طول پروفیل‌ها در اثر گرمایش باعث بروز نشتی و مکش هوا از درزهای به وجود آمده می‌شود و دستگاه را از حالت هوابند و هایژنیک خارج می‌کند.

بدنه

بدنه دستگاه هواساز دوجداره طراحی و ساخته می شود.این کار به دو دلیل انجام می‌شود. دلیل اول عایق کردن ما بین دو جدار داخلی و خارجی هواساز برای جلوگیری از اتلاف حرارتی و برودتی می‌باشد و دلیل دوم ایجاد فاصله با جدار داخلی برای جلوگیری از آسیب دیدگی جدار داخلی و نشت هوای فیلتر نشده به داخل هواساز می‌باشد که می‌تواند دستگاه را از شرایط هایژنیک خارج کند.

قبلتر گفتیم که بسیار مهم است که قسمت داخلی هواساز حتما باید از جنس استیل باشد.بدنه دستگاه هم به صورت تمام استیل ساخته می شود تا از پوسیدگی جلوگیری شود.پوسیدگی خود نوعی منبع آلودگی می باشد. علاوه بر این تمام قطعات فلزی آن از مواد ضد زنگ ساخته می شود یا باید پوشش ضد خوردگی داشته باشد.
در ضمن جنس مواد غیر فلزی به کار رفته در دستگاه باید به نوعی انتخاب شود که مستعد ایجاد کلونی های میکرو ارگانیسم ها بر روی آن نباشد. در فرآیند ساخت هیچ یک از قطعات نباید از مواد شیمیایی خطرناک و بو دار استفاده شود. رعایت تمام این موارد در طراحی و ساخت هواساز مخصوص بیمارستان ، هواساز اتاق تمیز و غیره الزامی است که باید تحت استانداردهایی که وجود دارد انجام گردد.البته در استاندارد Eurovent استفاده از ورق گالوانیزه با پوشش PVC و ورق آلوزینک یا گالوالوم با پوشش آلومینیوم و روی نیز بلامانع در نظر گرفته شده است.

از دیگر اجزای تشکیل دهنده : عایق ، دمپر ، کویل ، فیلتراسیون ، فن ، قطعات کنترلی و … می باشد.

هواتراز

معایب اکونوپک

معایب اکونوپک تهویه مطبوع از جمله عناصر حیاتی در ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها، دفاتر، کارخانجات و مراکز تجاری است. هواسازهای اکونوپک به عنوان یکی

اطلاعات بیشتر »
هواتراز

خرید اکونوپک

خرید اکونوپک تهویه مطبوع به عنوان یکی از عناصر اساسی در اماکن مختلف از منازل شخصی تا محیط‌های کاری و تجاری تأثیر به‌سزایی در کیفیت زندگی

اطلاعات بیشتر »
هواتراز

هواساز اکونوپک

هواساز اکونوپک در دنیای امروز، تهویه مطبوع یکی از نیازهای حیاتی در مکان‌هایی که ما زندگی می‌کنیم و کار می‌کنیم است. ایجاد شرایط بهداشتی، راحتی و

اطلاعات بیشتر »