ایرواشر

ایرواشر چیست؟

ایرواشر نوعی دستگاه هواساز تهویه مطبوع است که از سیستم تهویه تبخیری که هم قابلیت سرمایش دارد و هم گرمایشی و بر پایه سایکومتری است استفاده می کند.همچنین ایرواشر می تواند هوا را از نظر آلودگی های مانند گرد و غبار و دود و … فیلتر کند.

سیستم سرمایش تبخیری:

سیستم سرمایش تبخیری فرایندی است بسیار قدیمی که منشا آن به هزاران سال قبل باز میگردد و از آن زمان جهت سرمایش از این روش بهره می بردند.استفاده از این روش در تمدن های ایران باستان و مصر به وفور دیده می شود.خنک‌کننده‌های تبخیری نوین در حال حاضر بر اساس نمونه‌های اولیه‌ای که در دهه‌ی ۱۹۰۰ آمریکا ساخته شد، تولید می‌شوند.
اساس کار سیستم‌های سرمایش تبخیری به این روش می‌باشد که هوای محیط در تماس مستقیم با آب قرار گرفته و آب از هوا گرما می‌گیرد و در نتیجه تبخیر می‌شود و دمای آن پایین می‌آید و در نهایت آبی که تبخیر می‌شود، با هوای محیط مخلوط شده و رطوبت آن افزایش می‌یابد.

عملکرد ایرواشر:

در شهرهایی که آب و هوای بسیار خشکی دارند ایرواشر می تواند با تزریق رطوبت ، جهت جلوگیری از خشکی پوست و … فعالیت کند.هوای خشک می تواند خیلی ازار دهنده باشد و حتی به وسیله های موجود در ان اب و هوا اسیب برساند.
ایرواشر در تبادل گرما و جرم بین هوا و اب و در تماس مستقیم با اسپری اب است.خروجی هوا بستگی به دمای آبی است که به دستگاه اسپری شده است.بنابراین با کنترل دمای اب می توان خروجی دستگاه را تعیین کرد.
این دستگاه‌ در مقایسه با کولر آبی، دمای میانگین قطرات آب در تماس با هوا، جهت انتقال گرما و جرم را تعیین می‌کند. در نتیجه انتقال حرارت بین قطرات آب و هوا در جهت کاهش گرادیان دما خواهد بود. به طور مشابه، انتقال جرم نیز در جهت کاهش گرادیان فشار بخار قرار خواهد گرفت.

ایرواشر

عملکرد ایرواشر

عملکرد دستگاه در حالت گرمایش:

دستگاه ایرواشر در حالت گرمایش بدین گونه است که دارای کویل هایی که شبیه لوله های مارپیچی آبگرم یا بخار داغ است می باشد و با لوله کشی به موتور خانه یا دستگاه پکیج دیواری گازسوز اتصال می یابد.روش کار بدین صورت است که وقتی آب گرم یا بخار اب درون کویل ها جاری شد ، فن هوای گرم را از روی لوله ها انتقال داده و هوای گرم را به خروجی می فرستد.
چنانچه این دستگاه را در یک ساختمان یا سالن بزرگی نصب کردید دیگر به سیستم گرمایشی نیاز نیست و توان گرمایشی آن بسیار بالا است.

عملکرد دستگاه در حالت سرمایش:

سیستم سرمایش دستگاه ایرواشر با گرمایش آن کاملا متفاوت است و به شیوه تبخیری (شبیه کولر آبی) عمل سرمایش در آن انجام می شود. بدین شکل که نازل های (افشانک های) تزریق کننده آب با فشار بالا ، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه، اسپری (تزریق) کرده و به ذرات پودری شکل در می آورند. ذرات پودری آب که تمایل زیادی به بخار شدن دارند ، حرارت را از هوای عبوری گرفته و دمای هوا را کاهش می دهند.

هواتراز

معایب اکونوپک

معایب اکونوپک تهویه مطبوع از جمله عناصر حیاتی در ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها، دفاتر، کارخانجات و مراکز تجاری است. هواسازهای اکونوپک به عنوان یکی

اطلاعات بیشتر »
هواتراز

خرید اکونوپک

خرید اکونوپک تهویه مطبوع به عنوان یکی از عناصر اساسی در اماکن مختلف از منازل شخصی تا محیط‌های کاری و تجاری تأثیر به‌سزایی در کیفیت زندگی

اطلاعات بیشتر »
هواتراز

هواساز اکونوپک

هواساز اکونوپک در دنیای امروز، تهویه مطبوع یکی از نیازهای حیاتی در مکان‌هایی که ما زندگی می‌کنیم و کار می‌کنیم است. ایجاد شرایط بهداشتی، راحتی و

اطلاعات بیشتر »